ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Συνεργάτης επικοινωνίας προγραμμάτων

Η περιβαλλοντική οργάνωση WWF Ελλάς αναζητά συνεργάτη επικοινωνίας που θα αναλάβει την προώθηση των θαλάσσιων προγραμμάτων της οργάνωσης, καθώς και του προγράμματος Fish Forward για την υπεύθυνη κατανάλωση ψαρικών. Ο/η συνεργάτης θα πρέπει να διαθέτει δημιουργική διάθεση και εμπειρία προκειμένου να μπορεί να επικοινωνήσει με συντονισμένο και αποτελεσματικό τρόπο μια πληθώρα θαλάσσιων δράσεων τόσο στα οργανικά εργαλεία επικοινωνίας της οργάνωσης όσο και σε ΜΜΕ, ως μέλος του Τμήματος Marketing του WWF Ελλάς και πιο συγκεκριμένα της ομάδας επικοινωνίας.

Περιγραφή θέσης

Ο/η συνεργάτης επικοινωνίας προγραμμάτων θα:

  • Συμμετέχει στο σχεδιασμό, συντονισμό και υλοποίηση δράσεων επικοινωνίας της θαλάσσιας δράσης του WWF, σε συνεργασία με τη θαλάσσια ομάδα, την υπόλοιπη ομάδα επικοινωνίας της οργάνωσης, εξωτερικούς συνεργάτες και εταίρους των προγραμμάτων.
  • Είναι υπεύθυνος/η για την επικοινωνία του προγράμματος Fish Forward για την υπεύθυνη κατανάλωση ψαρικών.
  • Υποστηρίζει και ενισχύει την παρουσία της οργάνωσης στα ΜΜΕ γύρω από ζητήματα θαλάσσιας δράσης της οργάνωσης.
  • Συμμετέχει στη διαμόρφωση της επικοινωνιακής στρατηγικής της οργάνωσης.
  • Παίζει ενεργό ρόλο στη στρατηγική επικοινωνίας της Θαλάσσιας Μεσογειακής Πρωτοβουλίας του δικτύου του WWF.

Προφίλ υποψηφίου

Ο/η κατάλληλος/η υποψήφιος/α, θα πρέπει να διαθέτει:

  • Πτυχίο ανώτατου ή τεχνολογικού εκπαιδευτικού ιδρύματος ή μεταπτυχιακό δίπλωμα σε πεδίο συναφές με την επικοινωνία (Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, Πολιτικής Επικοινωνίας, Μάρκετινγκ, κλπ)
  • Τριετή εμπειρία σε αντίστοιχη θέση.
  • Εμπειρία στο σχεδιασμό και υλοποίηση επικοινωνιακής στρατηγικής και εκστρατειών.
  • Εμπειρία στο σχεδιασμό και διεξαγωγή ψηφιακών εκστρατειών και  στη διαχείριση μέσων κοινωνικής δικτύωσης.
  • Εμπειρία στο σχεδιασμό της δομής και του περιεχομένου αλλά και διαχείρισης ιστοσελίδων.
  • Επικοινωνιακή ευχέρεια, άνεση και μεταδοτικότητα στον προφορικό λόγο.
  • Ικανότητα συγγραφής άρθρων και ανακοινώσεων.
  • Ανεπτυγμένη ικανότητα διατύπωσης σκέψεων και επιχειρημάτων στον γραπτό λόγο.
  • Πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας, γραπτά και προφορικά.
  • Δυνατότητα μετακινήσεων εντός και εκτός Ελλάδας.
  • Δυνατότητα άμεσης έναρξης εργασίας σε περίπτωση επιλογής.

Επιθυμητά προσόντα:

  • Γνώση προγραμμάτων επεξεργασίας οπτικοακουστικού υλικού (Photoshop, illustrator, κλπ)
  • Προϋπηρεσία σε επικοινωνία περιβαλλοντικών θεμάτων.
  • Προϋπηρεσία στον χώρο των μη κυβερνητικών οργανώσεων.
  • Εμπειρία στον τομέα των media relations.
  • Ομαδικό πνεύμα και κουλτούρα συνεργασίας, καθώς ο ρόλος απαιτεί διατμηματική εμπλοκή με μεγάλες ομάδες και διαφορετικά αντικείμενα σε ελληνικό και διεθνές επίπεδο.

Χαρακτηριστικά θέσης

Η θέση αφορά πλήρη απασχόληση με έδρα στην Αθήνα και είναι ορισμένου χρόνου για ένα έτος.  Απαιτεί αρκετά – και συχνά πολυήμερα - ταξίδια στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Πέραν των τακτικών αποδοχών και της κάλυψης των άμεσων εξόδων της εργασίας, παρέχεται επιπλέον ιδιωτική ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

Διαδικασία αίτησης

Οι υποψήφιοι πρέπει να υποβάλλουν το βιογραφικό τους σημείωμα και μία συνοδευτική επιστολή στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. μέχρι και 24 Αυγούστου 2018.

Τόσο το βιογραφικό όσο και η συνοδευτική επιστολή πρέπει να υποβληθούν στα ελληνικά και στα αγγλικά και να καλύπτουν ξεκάθαρα όλα τα αντικείμενα που αναφέρονται παραπάνω σχετικά με το προφίλ του υποψήφιου.

Θέσεις εργασίας στην ομάδα Άμεσου Διαλόγου (direct dialogue)

Πληροφορίες και αίτηση εδώ.

Μοιράσου το με φίλους